Proč může váš Wi-Fi router zpomalit rychlost připojení?
Stále častěji se na nás zákazníci obrací s dotazy v souvislosti s pomalým připojením k internetu přes jejich domácí Wi-Fi router. Rozhodli jsme se proto vás trochu obecněji seznámit se zmíněnou problematikou.
Je nutné si uvědomit, že rychlost vaší domáci "Wi-Finy" nemá nic společného s rychlostí připojení, kterou si platíte a která je puštěna do vašeho bytu nebo domu. Internetové připojení je u vás doma zakončeno internetovou zásuvkou či kabelem, přesnou rychlost vašeho připojení je nutné vždy měřit v tomto místě - připojíte váš počítač na kabel.
Domácí Wi-Fi je vhodné POUZE pro základní internetové operace jako je čtení e-mailu a prohlížení stránek, NIKOLIV pro hraní her či sledování tv pořadů nebo YouTube!!

Domácí Wi-Fi router je v současné době největší brzdou vašeho připojení k internetu ať už jste připojeni od kohokoliv. Wi-Fi sítě jsou dnes téměř na každém rohu a tím vzniká silné radiofrekvenční rušení, které ovlivňuje všechny Wi-Fi zařízení a snižuje u nich tak přenosovou rychlost.
Wi-Fi router jakékoliv značky se standardní dodávanou anténkou vysílá svůj signál ve volném prostranství několik stovek metrů. V zastavěném prostoru (byt, dům, kancelář) dokáže vysílat signál na vzdálenost několik desítek metrů.
V panelovém domě tedy může router vysílat běžně například do vedlejšího vchodu k sousedovi o tři patra níže a naopak od tohoto souseda dorazí signál z jeho routeru k vám, stejné je to v rodinném domě v satelitní zástavbě.
Tímto způsobem vzniká rušení mezi routery u obou sousedů, které má za následek snížení vysílací rychlosti u obou routerů!

Anténka routeru navíc vysílá do všech směrů a ze všech směrů také přijímá rušení - zeshora, zespoda a ze všech světových stran. Jakýkoliv nový Wi-Fi router v okolí desítek metrů od vašeho bytu či domu může špatně zvoleným nastavením způsobit úplné zastavení připojení k internetu na vašem Wi-Fi routeru!!

Rušení v tomto případě neznamená zhoršení síly či kvality signálu (váš počítač stále ukazuje silný a kvalitní signál), ale dochází ke zpomalení modulační rychlosti routeru, který se "zdržuje" zpracováváním cizích signálů a ve výsledku tak sníží svojí modulační rychlost. Rychlost však nesníží pouze váš router, ale všechny routery v okolí, které se hádají o signál a neví si rady s cizími daty.

Na vašem počítači či telefonu se může jevit signál jako vynikající a silný, ale připojení je pomalé - rušení se vám na počítači nezobrazí a můžete se tak domnívat, že je vše v pořádku a že chyba není v routeru, protože se vám zobrazuje vynikající signál.

Aby se routery navzájem nerušily, musel by být každý nastaven na jiný kanál. Volné kanály jsou celkem čtyři (v nastavení routeru jich je sice víc, ale použitelné jsou vždy jen 4, které se nepřekrývají). V jednom domě tedy můžou být např. 4 routery, které se nebudou navzájem rušit (pokud budou správně nastaveny) a poté budou fungovat maximální rychlostí. V praxi však všichni víme, že Wi-Fi router má dnes doma snad každý, kdo má internet.

V jednom vchodě panelového domu můžeme napočítat klidně 10 routerů (Wi-Fi sítí), u více vchodů to mohou být desítky. Podobná situace je v rodinných řadových domech a satelitních sídlištích.
Pokud se více než 4 routery začínají rušit, co potom udělá s přenosou rychlostí např. 20 vysílacích Wi-Fi routerů ve vašem okolí?? Zkuste si třeba na svém telefonu doma zapnout Wi-Fi a klikněte na "hledat sítě". Z výše uvedeného víme, že v ideálním případě nám bude router fungovat maximální rychlostí, pokud nebude rušen ostatními Wi-Fi sítěmi. Telefon vám však najde několik desítek Wi-Fi sítí. Jedná se o Wi-Fi routery vašich sousedů v domě, firem naproti přes ulici, vysílací body na střeše vašeho domu, apod. Navíc má telefon mnohem menší přijímací integrovanou anténku a Wi-Fi sítí tak vidí mnohem méně než váš Wi-Fi router.

Wi-Fi router pochopitelně není schopný v takto zarušeném prostředí vůbec fungovat a pokud funguje, tak s velmi nízkou rychlostí a s častými výpadky.

Zda je router zarušený můžete také poznat v době největší špičky - v době, kdy jsou lidé u internetu - a to je převážně ve večerních hodinách. V tuto dobu jedou routery na své maximum, rušení se rapidně zvyšuje a tím se také snižuje rychlost připojení, zvedá se doba odezvy (milisekundy), váš notebook či telefon se odpojuje od Wi-Fi sítě a dochází k častým výpadkům.

Zarušené Wi-Fi připojení se tak může projevit tím, že nelze hrát hry po síti, vypadává skype, seká se YouTube, atd.
Wi-Fi router má vedle vysílací části také vstupy pro klasické připojení počítače kabelem. Vstupy se nacházejí zezadu routeru. Pokud se vám zdá Wi-Fi připojení po bytě pomalé, zkuste nejdříve váš počítač propojit kabelem s routerem a poté změřte rychlost připojení znovu.Pokud je připojení přes kabel rychlejší, je Wi-Fi router zarušen a je třeba ho zkusit přeladit.
!! POZOR !! routery v ceně do 1.000,- Kč nejsou díky pomalému procesoru schopny přenést více než 40Mbit/s ani přes kabel!!
Wi-Fi router slouží pouze jako doplněk vašeho kabelového připojení pro nenáročné aplikace vašich mobilních zařízení (telefon, tablet).
Pro plnohodnotné využití internetu (youtube, hry, filmy, stahování) je nutné zařízení připojit k internetu pouze kabelem nebo profesionálním routerem v ceně nejméně od 1.500,- Kč!
Rychlost připojení můžete změřit - zde -